V každom z nás je kúsok politika.

Autor: Peter Harvan | 17.5.2018 o 19:01 | (upravené 17.5.2018 o 19:08) Karma článku: 1,44 | Prečítané:  634x

„Keď on bol v parlamente a kradol, prečo by som nemohol aj ja?“ alebo ešte lepšie: „Keby som bol politik, tak aj ja kradnem!“ Koľkokrát ste počuli takéto vyjadrenie alebo si niečo také pomysleli?

Všetci sme zodpovední.

Zaostalosť, kríza či neschopnosť, ktoré charakterizujú našu politiku nie sú problémom, za ktorý môže „politik“ či „politici“. Nie je to len výsledok nenásytnosti moci a peňazí. Mentalita, v ktorej žijeme, a v ktorej žili naši otcovia, vybudovala buržoáziu, ktorá si dnes ryžuje vo svojich vyhriatych sedačkách pod hradom. 

Politik nie je niekto kto spadol z neba ako manna a ocitol sa v parlamente. Politik je výsledok spoločnosti s určitou mentalitou. V nej sa formoval, vyrastal, v nej bol vychovávaný a ovplyvňovaný. Ak sa politika na Slovensku uberá určitým smerom, môžeme za to všetci. Pretože slovenskí post-komunisti vládnu a ľudia s dobrými nápadmi a novou mentalitou majú strach meniť Slovensko začínajúc od politiky v jej celku. Samozrejme česť výnimkám. Alebo možno aj preto, že páni mafiáni, ktorí sú predovšetkým slovenskí občania, nemajú problém rozkrádať štát a okrádať svojich spoluobčanov.

Nikto nám niečo také nepovedal. Teda vlastne, možno sa takýto odvážlivec našiel, ale takého človeka buď nikto nepočúval, pretože mu nikto nerozumel, alebo bol očiernený, zbitý, či možno zmizol. Príliš veľa poznania a schopností vidieť dopredu ničí ťažko zachovávanú komunistickú mentalitu na Slovensku. A je tu niekto, kto by ju rád zachoval. 

Takže radšej neučme múdrosti...

Výchova založená na správnej formácií mládeže môže byť pre niekoho nebezpečná a pre iného silná zbraň. Možno preto je naše školstvo tak žalostne zastaralé a podčiarknuté povrchnými reformami. Čo je vlastne správna formácia mládeže? Je to rozvážna investícia do budúcnosti. Azda niekedy naša krajina seriózne zafinancovala do svojej budúcnosti? Nie do budúcnosti jednotlivca, ale kolektívu? Budúcnosť v tomto zmysle je vášeň pre umenie, hudbu, šport, vedu, literatúru, dejiny, filozofiu, operu, architektúru, a tak ďalej, ktorú mladí túžia rozvíjať predovšetkým v domovskej krajine. Všetky tieto veci vytvárajú moderné dejiny krajiny a určujú smer, ktorým sa krajina bude uberať, a ktorý je možné predvídať.

Kedy sme sa cítili hrdí nato, že sme slováci? Poviem vám kedy. V roku 2002, kedy naši hokejisti vyhrali zlato, a kedy na Pohári federácie získala Slovenská tenisová výprava prvý titul. V roku 2004 a 2008, kedy bratia Hochschornerovci vyhrali na olympijských hrách zlato. Áno aj vtedy, kedy Kuzminová vyhrala zlato na dvoch zimných olympijských hrách za sebou. Vtedy, kedy film či dokument slovenského režiséra dosiahol ocenenie na medzinárodnej úrovni. Práve vtedy, kedy sme čítali o slovenskom vynálezcovi, ktorého lietajúce auto urobilo na zahraničných výstavach veľký dojem. Vtedy, keď počujeme alebo čítame o úspešnom slovenskom vedcovi či umelcovi. V týchto prípadoch titulky správ, ktoré píšu o týchto ľuďoch, majú približne takéto znenie: „Nadaný Slovák úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí...“ Zaujímavé je, že väčšina podobných úspechov je ovocie osobnej snahy a osobnej finančnej investície. Nie je to ovocie tak dlho vládnucej „sociálnej-demokracii“. Je to trošku smutné.

No ešte smutnejšie je, že naši rodičia nás často vychovávajú slovami: „Makaj a odíď odtiaľto, tu ťa nečaká dobrá budúcnosť.“ A niet sa čomu čudovať. Majú pravdu. Ak rozkradanie nášho štátu bude pokračovať, jedného dňa dôjdeme do bodu, kedy Slovensko zmizne z mapy. Kvôli múdrosti otcov, ktorí raz povedali: „Kto si neváži vlastné dejiny, nemá právo na budúcnosť!“ Slovo dejiny nie je slovo, ktoré určuje len minulosť, ale hlavne prítomnosť. V prítomnosti sa vytvárajú dejiny, na ktoré budúce generácie budú spomínať.

Pre nás, pre tých, ktorí dnes žijeme slovo dejiny, znamená prítomnosť! My sme strojcami tých udalostí, ktoré budú zapísané v knihách dejepisu.

 

Lenže to pochopíme až vtedy, keď budeme odpovedať na veľmi nepríjemné otázky našim vnúčatám. Alebo sa chopime možnosti pre zmenu, ktorá sa nám v tento historický moment naskytla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Štyria obecní poslanci Fekišoviec sa vzdali mandátu

Starostka: Radím sa s právnikom, aby sme neurobili nejaký prešľap.


Už ste čítali?